Zalecenia przed zabiegiem

Ważne informacje przed wykonaniem makijażu permanentnego

Przeciwwskazania do zabiegu

Zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu makijażu permanentnego, upewnij się, że nie występują u Ciebie poniższe przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Infekcje

Infekcje wirusowe i bakteryjne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Jeśli masz katar, grypę lub inną chorobę, a także aktywną opryszczkę – wylecz się i zaplanuj zabieg w innym terminie. Na zabieg przychodzimy zdrowe

Ciąża

Wiele kobiet zastanawia się, czy można wykonać makijaż permanentny w czasie ciąży. Otóż ciąza jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonia zabiegu z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Podczas zabiegu używa się preparatów znieczulających, barwników, które nie muszą, ale mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo płodu

Okres karmienia piersią

W okresie karmienia piersią nie wykonuje się żadnego makijażu permanentnego, m.in. ze względu na wysoki poziom hormonów, które utrudniają aplikację pigmentu, jak i gojenie. Szczególnym przeciwwskazaniem jest także lek przeciwwirusowy, który należy zażyć przed makijażem ust. Leki te nie są wskazane w okresie karmienia piersią. Jesteś mamą maluszka, którego karmisz swoim mlekiem zadbaj w pierwszej kolejności o jego bezpieczeństwo, a zabieg makijażu permanentnego ust przesuń w czasie (2 miesiące po zakończonej laktacji).

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba, która nie wyklucza wykonania makijażu permanentnego, ale obostrza warunki jakie muszą być spełnione przed zabiegiem. Ze względu na większą skłonność do infekcji i utrudnione gojenie ran u chorych na cukrzycę wykonujemy zabieg tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zabieg można wykonać dopiero wtedy, gdy chory uzyska pozytywną opinię lekarza zabezpieczy swój organizm przed infekcją odpowiednimi lekami.

Nowotwór

Nowotwór tak jak cukrzyca nie wyklucza możliwości wykonania makijażu permanentnego. U osób, które przeszły chemioterapię wykonujemy przecież makijaż brwi i oczu, który pozwala ukryć skutki leczenia chemią. Do zabiegu pacjent musi mieć jednak pozytywną opinię lekarza i dobre wyniki badań krwi. Zabiegu nie można wykonać przy niskim poziomie leukocytów. Dopiero gdy stan chorego jest lepszy zabieg można wykonać bezpiecznie. Makijaż permanentny u osób po chemioterapii poprawia wygląd i pomaga w kuracji dając większą motywację do walki z chorobą. Trzeba jednak pamiętać, że u chorych na nowotwory, w wyniku chemioterapii jest większa podatność na infekcje, gorsze gojenie ran i możliwość słabszego przyjęcia się barwnika w skórze. Wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o możliwości wykonania zabiegu.

Leki rozrzedzające krew

Przyjmujesz na stałe leki rozrzedzające krew? Musisz wiedzieć, że Twoje naczynia krwionośne są bardziej kruche, a skłonność do krwawień jest większa. Podczas zabiegu łatwiej może więc dojść do małych krwawień. Poinformuj linergistkę o przyjmowanych lekach, aby mogła zdecydować jaką techniką wykonać makijaż i czy w ogóle zabieg jest możliwy.

Leki sterydowe

Zewnętrzne i wewnętrzne stosowanie leków sterydowych jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego. Jeśli stosowałaś maść sterydową w miejscu pigmentacji (usta, oczy, brwi, miejsca na ciele poddawane pigmentacji medycznej) to musisz odczekać od 6 do 12 miesięcy zanim wykonasz zabieg. Naskórek po takich lekach jest bardzo cienki, a naczynia krwionośne rozszerzone. Jeśli więc zależy Ci na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie koniecznie poinformuj linergistkę o stosowanych przez Ciebie lekach zawierających sterydy.

Leki i suplementy wpływające na skórę

Każdy przyjmowany lek lub suplement wymaga konsultacji już podczas umówienia terminu. Jeśli zależy Ci na efekcie i nie ponoszeniu kosztów za dodatkowe wizyty z powodu niezadowalającego efektu - NIE ZATAJAJ informacji o swoim stanie zdrowia. Z reguły leki są względnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Wystarczy odczekać zalecany czas po kuracji. Takimi lekami są m.im leki z pochodną witaminy A, retinoidy, niektóre ziołowe suplementy, leki psychotropowe.

Odżywki na porost rzęs i brwi

Stosujesz odżywki na porost rzęs i brwi? Niestety nie możesz wykonać makijażu permanentnego brwi i oczu. Odstaw preparat i odczekaj od 3 do 12 miesięcy. Dopiero po tym czasie możesz bezpiecznie wykonać makijaż permanentny oczu lub brwi.

Sztuczne rzęsy

Nosisz doklejane rzęsy? Zanim zapiszesz się na zabieg makijażu permanentnego musisz się ich pozbyć. Sztuczne rzęsy uniemożliwiają wykonanie zabiegu makijażu permanentnego oczu.

Świeżo powiększone/wypełnione usta

Zabieg makijażu permanentnego ust można wykonać dopiero 4 tygodnie po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym. Jeśli właśnie powiększałaś usta, odczekaj koniecznie ten czas, aby bezpiecznie wykonać makijaż. Jeśli dopiero planujesz zabieg - skonsultuj co będzie lepszym rozwiązaniem jako pierwsze - wykonanie makijażu czy wypełnianie kwasem.

Botox

Zabieg makijażu permanentnego można wykonywać 4 tygodnie po ostrzykiwaniu twarzy Botoxem. Botox musi w pełni zadziałać a mięśnie twarzy powinny ułożyć się naturalnie pod wpływem grawitacji. Jeśli wykonasz zabieg zanim Botox zadziała makijaż permanentny może się nie udać – po prostu będzie krzywy, niesymetryczny po tym jak mięsnie twarzy ułożą się inaczej niż przed zabiegiem.

Łuszczyca, rybia łuska, aktywny trądzik

Chorujesz na łuszczycę lub rybią łuskę i zmiany chorobowe są w miejscu przewidywanej pigmentacji?  Musisz wiedzieć, że pigment w tym miejscu może się nie przyjąć. Choroba nie jest więc przeciwwskazaniem, ale stwarza prawdopodobieństwo niepowodzenia podczas zabiegu.

Plastyka powiek lub lifting twarzy

Jeśli wykonywałaś operację plastyczną: lifting twarzy lub plastykę powiek to zabieg makijażu permanentnego możesz wykonać dopiero po upływie od 6 do 12 miesięcy w zależności od opinii lekarza prowadzącego.

Świeże blizny po operacjach

Makijaż permanentny pozwala ukryć wszelkie blizny po operacjach: na twarzy, piersiach lub w dowolnym miejscu na ciele. Pigmentacja medyczna blizny może się odbyć dopiero po całkowitym wygojeniu blizny, czyli po upływie 1 roku.

Opalenizna ciała

Czy opalona skóra jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu makijażu permanentnego? Nawet jeśli to dziwi, to tak właśnie jest. Wyobraź sobie że dobieramy kolor ust, brwi lub pigment do zakamuflowania blizny na ciele do mocno opalonej skóry. Czy dobry efekt będzie również po zejściu opalenizny? Oczywiście, że nie! Zabieg makijażu permanentnego wykonujemy tylko na naturalnej skórze, aby jego efekt był dobry.

Zaplanowane wakacje w pełnym słońcu

Pamiętaj, że po zabiegu makijażu permanentnego nie wolno opalać skóry przez co najmniej 2 tygodnie. Zaplanowałaś zabieg tuż przed wyjazdem na słoneczny urlop? Dla bezpieczeństwa swojej urody przesuń ten zabieg w czasie.

Przygotowanie do zabiegu:

 

BRWI:

Przed makijażem permanentnym brwi najlepiej nie regulować ich ok. miesiąc przed zabiegiem. Należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie i dobrą kondycję skóry.

POWIEKI:

Przed makijażem trwałym kresek należy odstawić odżywki na porost rzęs minimum 3 miesiące wcześniej, by uniknąć tzw. rozlania pigmentu na powiece lub całkowitego braku efektu. W przypadku planowanej plastyki powiek najlepiej wykonać makijaż 6-12 miesięcy po operacji, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dodatkowo, na zabieg przychodzimy bez makijażu oraz po wcześniejszym ściągnięciu sztucznych rzęs.

USTA:

Przed makijażem permanentnym ust, należy zadbać o ich nawilżenie. Dobrze jest tydzień wcześniej smarować je nawilżającymi balsamami, a dzień wcześniej wykonać delikatny peeling. W przypadku występowania opryszczki, zalecam przyjąć wcześniej lek przeciwwirusowy.

Pielęgnacja po zabiegu:

 

Przez 7-10 dni po wykonaniu makijażu permanentnego nie wolno korzystać z sauny, basenu, zabiegów kosmetycznych i długich kąpieli. Nie można opalać miejsc pigmentowanych na słońcu i w solarium. Twarz myjemy dwa razy dziennie, delikatnym żelem (bez substancji złuszczających, kwasów itp). Osuszamy papierowym ręcznikiem, przykładając go delikatnie. Nie drapiemy, nie pocieramy, nie przemywamy tonikami, wacikami itp. Czekamy aż makijaż w sposób naturalny się wygoi, wyłuszczy. Przez pierwsze godziny na powierzchni pigmentowanej może występować osocze w postaci delikatnych kropelek - wtedy przemywamy te miejsca delikatnie wacikiem zwilżonym wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Brwi i kresek nie nawilżamy i nie natłuszczamy, chyba że linergistka zaleci inaczej (zależy to od typu skóry) - wtedy w gabinecie w cenie zabiegu dołączony będzie specjalny preparat nawilżający do pielęgnacji domowej. Usta nawilżamy 3-4 razy dziennie preparatem, który dostaniemy w gabinecie oraz przyjmujemy przez 4-5 dni lek przeciw wirusowi opryszczki. Dbamy o higienę miejsc poddanych pigmentacji, nie dotykamy ich palcami! Nie nakładamy makijażu ani innych kosmetyków na miejsca pigmentowane przez 10 dni - kredek i ceni do brwi, pomadek, błyszczyków, podkładu itp. W przypadku makijażu powiek nie tuszujemy rzęs przez 10 dni i nie przedłużamy ich do czasu korekty.

Z początku makijaż będzie wydawał się przerysowany. Pamiętajmy, że na efekt końcowy trzeba poczekać ok. 4 tygodni - tyle czasu zajmuje ustabilizowanie się pigmentu w skórze. W cenie zabiegu jest korekta od 4-6 tygodni podczas której można skorygować ewentualne braki lub kolor.

Katarzyna Sawera
Permanent Make Up
Budno 38A
ok 30 min od Szczecina
Umów się teraz
+48 791 470 220